21.06.2017
Potražite osvježenje u ljetnim mjesecima na nekom od kupališta kontinentalne Hrvatske

Tko kaže da nam je za osvježenje u ljetnim danima potrebno more? Na prvi dan ljeta podsjećamo vas da se u najtoplijem godišnjem dobu rekreirati možete i uz obližnje rijeke ili jezera. Službeno je registrirano šest kupališta na rijekama i jezerima u Hrvatskoj dok je još mnogo onih koji nisu proglašeni kupalištima, ali se kao kupališta koriste. Izdvojili smo dvije popularne plaže kontinenta uz još nekoliko mjesta na kojima se možete osvježiti ako ste daleko od mora, a na kojima je voda ocijenjena kao kvalitetna za kupanje.

Kupališta u Hrvatskoj

„Kupalište” označava dijelove morske ili riječne obale koji su uređeni za kupanje i sunčanje te prostorije izgrađene za tu namjenu. Od ukupno 949 kupališta na području RH, svega 3% kupališta ne nalazi se uz morsku obalu. 922 kupališta su morska, a preostala kupališta su na obalama rijeka ili jezera, brojke su koje pokazuje izvješće o vodama za kupanje koje su u svibnju ove godine objavile Europska komisija i Europska agencija za okoliš. Pritom je kvaliteta većine kupališta Lijepe naše ne samo zadovoljavajuća, već izvrsna, pokazalo je izvješće. Od morskih kupališta za kupanje je zadovoljavajuće 98% dok je od slatkovodnih u 2016. godini 30% imalo dovoljnu kvalitetu za kupanje, a za preostala kupališta još nije dostupna klasifikacija.

Zagrebački Jarun

Svatko tko živi ili je živio u Zagrebu barem je jednom posjetio „zagrebačko more“, jezero Jarun, ako već ne zbog kupanja ili sunčanja, onda se uz njegove obale rekreirao – biciklirao, rolao ili trčao. Ono što mnogi ne znaju je da plaže na Jarunu nose „plavu zastavu”, priznatu ekološku turističku oznaku kvalitete od 2004. godine.

Ideja o uređenju područja uz jezero i izgradnji sportsko-rekreacijskog centra za stanovnike zapadnog dijela Zagreba pojavila se još sedamdesetih godina prošloga stoljeća. Nešto kasnije, 1987. godine, Zagreb je ugostio Univerzijadu, a za ovaj veliki sportski događaj odabran je upravo Jarun koji je tom prilikom uređen. Cjelinu Jaruna čine Veliko jezero i Malo jezero kao i šest otoka – više od 2 kilometra regatne staze i 2,5 kilometra uređenih šljunčanih plaža.

Područje oko jezera povezano je stazama za pješake i biciklističkim stazama, a Jarun nudi i razne sportske i ugostiteljske sadržaje zbog kojih je i danas omiljeno ljetno okupljalište Zagrepčana.

Foginovo kupalište u Karlovcu

Prvo registrirano riječno kupalište i dobitnik priznanja Turistički cvijet Hrvatske gospodarske komore za najbolje gospodarske subjekte, Foginovo kupalište, nalazi se na jednoj od rijeka u gradu na četiri rijeke, Korani. Kao i na Jarunu, kupališna sezona u Foginovom kupalištu već je započela, a na gradskoj plaži je prisutna i spasilačka služba.

Posjetitelje riječnog kupališta u Karlovcu osim samog kupanja na kupalištu očekuje i mnoštvo popratnog rekreativnog sadržaja među kojima su i boćanje, odbojka na pijesku kao i vaterpolo igralište. Pritom je ova plaža na riječnoj obali prilagođena i osobama s invaliditetom te ima sanitarni čvor.

Na Foginovom kupalištu održavaju se brojni sportski turniri i manifestacije, a jedna od njih je Riječno kino.

Ostala kontinentalna kupališta

Foginovo kupalište na Korani, gradsko kupalište Petrinje, Poloj na Savi i kupalište na jezeru Ružica grada u prošloj su sezoni imala zadovoljavajuću kvalitetu za kupanje dok su analize na početku ove sezone također pokazale odlične rezultate te se tamo možete zaputiti već ovih dana. Sezona kupanja na kupalištima kontinentalne Hrvatske traje od 1. lipnja do 15. rujna, a traje maksimalno 107 dana. Na morskim kupalištima sezona počinje u isto vrijeme, ali traje oko 20 dana duže (maksimalno 130 dana).

Kakvoću vode na nekim od kontroliranih kupališta možemo pratiti na IZOR kakvoća voda za kupanje.