Na temelju članka 19. stavka 6. Uredbe o standardu kakvoće voda (Narodne novine, br. 73/13, 151/14 i 78/15) Hrvatske vode donose Metodologiju uzorkovanja, laboratorijskih analiza i određivanja omjera ekološke kakvoće bioloških elemenata kakvoće i ista se objavljuje na mrežnim stranicama ministarstva nadležnog za vodno gospodarstvo i Hrvatskih voda.
Metodologija uzorkovanja, laboratorijskih analiza i određivanja omjera ekološke kakvoće bioloških elemenata kakvoće donosi se za svaki biološki element kakvoće za sve tipove površinskih voda (rijeke, jezera, prijelazne vode i priobalne vode). Metodologija obuhvaća:
Na temelju članka 21. stavka 3. Uredbe o standardu kakvoće voda (Narodne novine, br. 73/13, 151/14 i 78/15) Hrvatske vode donose Metodologiju monitoringa i ocjenjivanja hidromorfoloških pokazatelja i ista se objavljuje na mrežnim stranicama ministarstva nadležnog za vodno gospodarstvo i Hrvatskih voda.
U svrhu standardiziranja metodologije ocjenjivanja ekološkog stanja temeljem hidromorfoloških elemenata kakvoće donosi se Metodologija monitoringa i ocjenjivanja hidromorfoloških pokazatelja za tekućice, u kojoj je definirano:
Metodologija monitoringa i ocjenjivanja hidromorfoloških pokazatelja
Sukladno odredbama Pravilnika o graničnim vrijednostima emisija otpadnih voda (Narodne novine broj 80/2013, 43/2014, 27/2015 i 3/2016) Hrvatske vode donijele su Metodologiju primjene kombiniranog pristupa, koja se primjenjuje od 06. ožujka 2018. godine.
Metodologijom kombiniranog pristupa obuhvaćeno je određivanje graničnih vrijednosti emisija odnosno opterećenja onečišćujućih tvari za ispuštanje u površinske vode, u slučaju kada se utvrdi da se ne može postići dobro stanje voda primjenom osnovnih mjera.
Metodologija primjene kombiniranog pristupa
Hrvatske vode su temeljem članka 55. Pravilnika o izdavanju vodopravnih akata („Narodne novine“, broj: 9/2020) donijele Smjernice za izdavanje vodopravne dozvole za ispuštanje otpadnih voda. Sastavni dio navedenih Smjernica je obrazac za podnošenje zahtjeva za izdavanje vodopravne dozvole za ispuštanje otpadnih voda i obrasci Upitnika za izradu katastra emisija u vodni okoliš koji se mogu preuzeti na poveznici Obrasci . Slučajevi ispuštanja otpadnih voda za koje je potrebno ishoditi vodopravnu dozvolu za ispuštanje otpadnih voda propisani su člankom 165. i 166. Zakona o vodama („Narodne novine“, br. 66/2019).
Hrvatske vode temeljem članka 55. Pravilnika o izdavanju vodopravnih akata ( Narodne novine broj: 9/2020) donose:
A) Obrasce za podnošenje zahtjeva za izdavanje vodopravnih akata
B) Sadržaj i oblik programa vodoistražnih radova
C) Sadržaj elaborata o provedenim vodoistražnim radovima
( ZAHTJEV VU VODOISTRAŽNI RADOVI)
Zahtjev za imenovanje vodnog nadzora tijekom izvođenja vodoistražnih radova
( ZAHTJEV VP VODOISTRAŽNI RADOVI)
- Zahtjev za vodopravnu dozvolu za korištenje voda za javnu vodoopskrbu
- Zahtjev za vodopravnu dozvolu za navodnjavanje iz površinskih voda
- Zahtjev za vodopravnu dozvolu za navodnjavanje iz tijela podzemnih voda
- Zahtjev za vodopravnu dozvolu za korištenje površinskih voda za tehnološke i druge namjene
- Zahtjev za vodopravnu dozvolu za korištenje podzemnih voda za tehnološke i druge namjene
- Zahtjev za vodopravnu dozvolu za korištenje vodne snage za pogonske namjene.
- Zahtjev za izmjenu vodopravne dozvole
Upravne pristojbe za ishođenje vodopravnih akata prihod su Državnog proračuna RH, a propisane su Zakonom o upravnim pristojbama (Narodne novine broj 115/16). i Uredbom o tarifi upravnih pristojbi (Narodne novine broj 8/17, 37/17, 129/17, 18/19; 97/19. i 128/19).
U slučaju da je podnositelj zahtjeva oslobođen plaćanja upravnih pristojbi temeljem članka 8. Zakona o upravnim pristojbama, prilikom podnošenja zahtjeva potrebno je priložiti dokaz o ispunjavanju uvjeta za kategorije obveznika oslobođenih plaćanja upravnih pristojbi.
U slučaju da je podnositelj zahtjeva platio pristojbu koju nije bio obavezan platiti ili je platio pristojbu u većem iznosu od propisanog ili je platio pristojbu za radnju koju tijelo nije obavilo, ima pravo na povrat pristojbe temeljem i na način propisan člankom 11. Zakona o upravnim pristojbama.
Za izdavanje vodopravnih uvjeta uplaćuje se upravna pristojba u iznosu od 210,00 HRK temeljem Tarifnog broja 43. stavak 1. točka 1. Uredbe o tarifi upravnih pristojbi. Za produljenje roka valjanosti vodopravnih uvjeta uplaćuje se upravna pristojba u iznosu od 50,00 HRK temeljem Tarifnog broja 43. stavak 2. točka 1. Uredbe o tarifi upravnih pristojbi. |
Za izdavanje vodopravne potvrde uplaćuje se upravna pristojba u iznosu od 20,00 HRK temeljem Tarifnog broja 4. Uredbe o tarifi upravnih pristojbi. |
Za izdavanje vodopravne dozvole uplaćuje se upravna pristojba u iznosu od 280,00 HRK temeljem Tarifnog broja. 43. stavak 1. točka 2. Uredbe o tarifi upravnih pristojbi. Za produljenje roka valjanosti vodopravne dozvole uplaćuje se upravna pristojba u iznosu od 210,00 HRK temeljem Tarifnog broja. 43. stavak 2. točka 2. Uredbe o tarifi upravnih pristojbi. Za izmjenu vodopravne dozvole uplaćuje se upravna pristojba u iznosu od 35,00 HRK temeljem Tarifnog broja. 2. Uredbe o tarifi upravnih pristojbi jer nije propisana posebna pristojba |
Primatelj: Državni proračun RH Uplatni račun: HR1210010051863000160 Model: 64 Poziv na broj: 5002 – 47053 – OIB platitelja Opis plaćanja: Državna upravna pristojba za izdavanje …..
Pristojbe se plaćaju na propisani račun neovisno o iznosu pristojbe, a iznimno se pristojbe u iznosu do 100,00 kuna mogu platiti u državnim biljezima U slučaju plaćanja pristojbe na propisani račun dokaz o uplati je:
|
VR-PROG.RAD. – Ispitivanje postojećeg zdenca
VR-PROG.RAD. – Izvedba istr.-eksploatac.(upojnih) zdenaca r. većeg od 146 mm
VR-PROG.RAD. – Izvedba istr.-piez. bušotina r. do 146 mm
VR-PROG.RAD. – Revitalizacija eksploatacijskih zdenaca
VR-PROG.RAD. – Trajno napuštanje bušotine
VR-ELABORAT – Ispitivanje postojećeg zdenca
VR-ELABORAT – Izvedba istr.eksploatac. (upojnih) zdenaca r. većeg od 146 mm<
VR-ELABORAT – Izvedba istr.-piez. bušotina r. do 146 mm
VR-ELABORAT – Revitalizacija eksploatasijskih zdenaca
VR-PROG.RAD. – Trajno napuštanje bušotine