18.05.2021
Projekt „DAREFFORT - Jačanje suradnje na području prognoziranja poplava na Dunavskom slivu“ omogućuje učinkovitiju zaštitu od poplava kroz razmjenu podataka u stvarnom vremenu među 12 država dunavskoga sliva

Tijekom trogodišnje međunarodne suradnje, vodni stručnjaci iz 12 država su postavili temelje sustava za razmjenu nacionalnih hidrometeoroloških podataka u stvarnom vremenu na slivu rijeke Dunav. DAREFFORT – projekt financiran sredstvima Europske unije – je imao za cilj poboljšati zaštitu od poplava i leda na dunavskome slivu. Brzu provedbu sustava u državama dunavskog sliva uključenim u projekt prate i paketi e-učenja. Hrvatska, koju su predstavljale Hrvatske vode kao partner projekta, u suradnji sa  drugim podunavskim državama je izradila preporuke na svom području u svrhu uspostave Dunavskog hidrološkog informacijskog sustava (DanubeHIS - Danube Hydrological Information System), što je temeljni korak za fleksibilnu i održivu razmjenu podataka. Državni hidrometeorološki zavod je u ovom projektu radio za Hrvatske vode kao nacionalni pružatelj prognostičkih podataka. Svrha projekta je unaprijediti pristup zabilježenim hidrološkim podacima kao i podacima o ledu te osigurati harmoniziranu raspodjelu za sve države dunavskoga sliva u cilju obrane od poplave. U tom cilju je svim partnerima dostupno sučelje računalnog programa koje pruža standardne podatkovne usluge te je izvor podataka za EFAS.

Zbog pandemije, održana je virtualna završna konferencija projekta DAREFFORT (Jačanje suradnje na području prognoziranja poplava na dunavskom slivu). Ipak, stotinjak registriranih sudionika bilo je dobro upoznato sa stvarnom vrijednošću ostvarenom u protekle 3 godine. Današnji ekstremni vremenski uvjeti imaju značajan utjecaj na razinu naših prirodnih voda i mogu koštati ne samo milijune eura, već i mnogo života u Europi. Potražnja za točnijim prognoziranjem poplava je porasla sa sve učestalijim pojavama ekstremnih vodostaja u zadnja dva desetljeća. Sinkroniziran sustav bi mogao poboljšati zaštitu od poplava tako što će osigurati dragocjenu vremensku prednost u slučaju izvanrednog događaja.

Članovi projekta iz 12 država su predstavljali ne samo nacionalne institucije, već su uključivali i znanstvenike, ekonomiste te stručnjake iz ostalih relevantnih područja. Projektni partneri – pri čemu je vodeći partner bilo mađarsko vodoprivredno poduzeće Viziterv Environ – su istražili trenutno stanje nacionalnih prognostičkih kapaciteta i zajednički razvili svoje prijedloge za nužan skup usklađenih podataka koje treba prikupiti i razmijeniti u stvarnom vremenu u svrhu prognoze. Hrvatska, koju su predstavljale Hrvatske vode izradila je preporuku na svom području u suradnji s preporukama drugih zemalja članica dunavskog sliva ovog projekta. Sinteza preporuka i harmoniziranih hidroloških i meteoroloških podataka u svrhu prognoze radi obrane od poplava i pojave leda proslijeđena je  Međunarodnoj komisiji za zaštitu rijeke Dunav (ICPDR-u) u svrhu uspostave Dunavskog hidrološkog informacijskog sustava (DanubeHIS - Danube Hydrological Information System), što je temeljni korak za fleksibilnu i održivu razmjenu podataka. Državni hidrometeorološki zavod je u ovom projektu radio za Hrvatske vode kao nacionalni pružatelj prognostičkih podataka. Svrha projekta je unaprijediti pristup zabilježenim hidrološkim podacima kao i podacima o ledu te osigurati harmoniziranu raspodjelu za sve države dunavskoga sliva. U tu je svrhu svim partnerima dostupno sučelje računalnog programa koje pruža standardne podatkovne usluge te je izvor podataka za Europski sustav za upozoravanje na opasnost od poplava (EFAS).

Međutim, razvoj platforme EnviroNet je zahtijevao važan diplomatski i tehnički rad. Trebalo je procijeniti koje podatke svaka država treba, kako mogu podržati zajedničke napore i koji bi sporazumi mogli biti potrebni na razini uključenih država. Na kraju, uspostavljena je sigurna platforma za razmjenu podataka koju su prihvatili svi sudionici u smislu funkcioniranja i lokacije, a kroz koju se razmjenjuju usklađeni podaci. Na završnoj konferenciji, partneri koji su razvijali sustav su izrazili svoje uvjerenje da bi se sustav mogao predstaviti javnosti čim prije moguće, kako bi osim nadležnih institucija stručni korisnici mogli imati pristup podacima u stvarnom vremenu s hidroloških i meteoroloških mjernih postaja na slivu Dunava.

Rezultati projekta DAREFFORT predstavljaju važan korak prema uspostavi Dunavskog hidrološkog informacijskog sustava (DanubeHIS), koji je osmislila Međunarodna komisija za zaštitu rijeke Dunav (ICPDR). Nadalje, može biti moguća i dostava podataka u EFAS.

Projekt DAREFFORT je proveden uz pomoć više od 1 milijun eura iz fondova Europske unije i sufinanciranje država uključenih u projekt, u sklopu Dunavskog transnacionalnog programa unutar Europske teritorijalne suradnje (Interreg), prioritetno područje 2.1 „Dunavska regija za okoliš i kulturu“, koje je dio 2. prioritetne osi.

Dodatne informacije o projektu i rezultatima dostupne su na službenoj mrežnoj stranici projekta:  http://www.interreg-danube.eu/approved-projects/dareffort

Video o ciljevima projekta može se pogledati na engleskom na https://www.youtube.com/watch?v=TYhkODBUh04

 

Projekt DAREFFORT - Izvješće na engleskom

Projekt DAREFFORT - Brošura

Projekt DAREFFORT - Poster