11.10.2016
U 2017. počinje realizacija EU projekata jadranskog vodnog područja

Kao jedna od 28 članica Europske unije, Hrvatska ima priliku razvojne ciljeve upravljanja vodama ostvariti i korištenjem sredstava iz EU fondova. Hrvatske vode u ulozi pravne osoba za upravljanje vodama na teritoriju RH odigrale su važnu ulogu u tom procesu. S obzirom na tek završenu turističku sezonu, donosimo projekte koji će započeti upravo na području gdje je turizam najjači – na Jadranu i to naredne 2017. godine. Osim projekata jadranskog vodnog područja (priobalno područje), u narednim mjesecima predstavit ćemo i projekte dunavskog vodnog područja (kontinentalna Hrvatska).  

Jadransko vodno područje

Veliki projekti u priobalnom području značajni su kako za turizam, tako i za domaće stanovništvo. Prema područjima to su: projekt Rijeka, Umag-Savudrija i Novigrad, Split te nekoliko projekata jedinstvenih u infrastrukturnom cilju sa šibenskog područja.

Dugoročni cilj priobalnih projekata je socioekonomski razvoj jadranskog područja koji će biti posljedica planiranog rasta priključenosti na sustav odvodnje i biološkog pročišćavanja (rast od najmanje 90%). Očekivana posljedica jest zaštićeniji vodni i morski okoliš kao i unapređenje vodoopskrbne mreže.

Ovi infrastrukturni projekti prate europske investicijske ciljeve i prioritete. Zahvaljujući tome je oko dvije trećine njihove vrijednosti financijski osigurano Kohezijskim fondom. Financijska održivost osigurava se i značajnim sudjelovanjem državnog proračuna i Hrvatskih voda u investicijskim troškovima.   

ISTRA I PRIMORJE

Na području Istre i Primorja u narednoj godini počet će realizacija dva velika projekta čija je ukupna vrijednost gotovo dvije milijarde kuna: projekt Rijeka (1,5 milijarda kuna) te istarski projekt Umag-Savudrija i Novigrad (u vrijednosti od 450 milijuna kuna).

Na području Istarske županije ujedinjeni su projekti Umag-Savudrija i Novigrad. Isporučitelj vodnih usluga na tom području, umaško komunalno poduzeće 6. Maj, nastoji pružiti isti standard i uslugu i turistima i domaćem stanovništvu (85 000 stanovnika). Projektno područje obuhvaća osjetljivo priobalno more zapadne Istre, stoga su procesi pročišćavanja otpadnih voda obuhvaćeni projektom zahtjevniji od biološkog pročišćavanja.

Projekt Rijeka u Primorsko-goranskoj županiji prostorno obuhvaća gradove Rijeku i Kastav te općine Viškovo, Čavle i Jelenje. Projekt obuhvaća oko 200 tisuća stanovnika s tog područja.

DALMACIJA

U Dalmaciji će sljedeće godine krenuti realizacija projekata i to na šibenskom području (ukupna vrijednost nekoliko različitih projekata prelazi milijardu kuna) te projekt Split (u vrijednosti milijardu kuna). 

Šibensko područje

Šibenski Vodovod i odvodnja istaknuo se u upravljanju novim projektima i dostizanju njihove financijske održivosti. Područje pružanja usluga odnosi se kako na obalno područje i otoke, tako i na unutrašnjost Šibensko-kninske županije.

Projekt Vodice-Tribunj u realizaciji je od 2015. godine, a vrijednost mu je 355 milijuna kuna. Za projekt Šibenik očekuje se skoro odobrenje i vrijednost mu je 285 milijuna. Slijede ih još dva manja projekta -  Betina Murter od 120 milijuna kuna te Tisno-Pirovac-Jezera na koji će biti uloženo 250 milijuna kuna.

Ukupna vrijednost projekata na navedenom području je 1,010 milijuna kuna, a od projekata će korist imati čak 137 tisuća osoba od kojih je najviše na šibenskom  gradskom području, 67 tisuća.

Split

Projekt Split obuhvaća gradove Split i Solin te općine Dugopolje i Podstranu u Splitsko-dalmatinskoj županiji. Od projekta vrijednog milijardu kuna korist će imati 280 tisuća ekvivalentnih stanovnika (osim stalnih stanovnika županije to su djelatnici u turizmu te ostalim djelatnostima).