Jubilarni 250. broj časopisa Hrvatske vodoprivrede u znaku Svjetskog dana voda

09.04.2025
Jubilarni 250. broj časopisa Hrvatske vodoprivrede u znaku Svjetskog dana voda

Uoči Svjetskog dana voda 2025. iz tiska je izašao jubilarni 250. broj časopisa Hrvatske vodoprivrede u kojem donosimo najaktulanije aktivnosti vodnoga gospodarstva u okvirima ovogodišnje teme „Očuvanja ledenjaka“, predstavljene u uvodniku ministrice Marije Vučković i brojnim zanimljivim tematskim člancima.

Ledenjaci se tope brže nego ikada! Poruka je to ovogodišnjeg Svjetskog dana voda 2025. sa sloganom „Spasimo naše ledenjake - Ledenjaci su ključni za globalni hidrološki ciklus“. Razdoblje od 2015. do 2024. godine obuhvaća deset najtoplijih godina otkad postoje mjerenja, a 2024. godina je prva kalendarska godina otkad postoje mjerenja u kojoj je srednja globalna temperatura prešla prag od 1,5 °C u odnosu na predindustrijsko razdoblje (WMO). Pokazatelj takvog trenda su i procesi otapanja ledenjaka koji ubrzano „nestaju“ s lica Zemlje, što posljednih desetljeća evidentiraju stručnjaci na „referentnim“ ledenjacima. Priču o skandinavskim ledenjacima donosimo „iz prve ruke“ i pera našeg poznatog popularizatora znanstvenih tema iz područja ekotehnologije i održivog razvoja, koji se posjetom najviših ledenih vrhova uvjerio u njihovo stanje i budućnost. Ledenjaci, prirodni rezervoari pitke vode, pohranjuju dragocjenu vodu tijekom hladnih razdoblja kako bi je u toplijim mjesecima otpuštali. Gotovo dvije milijarde ljudi na planetu direktno ovisi o ovoj otopljenoj vodi jer ona predstavlja važan izvor vode za piće, poljoprivredu, industriju, proizvodnju čiste energije te zdrave ekosustave. Ubrzanim otapanjem ledenjaka dugoročna opskrba vodom dolazi u pitanje. Iako daleko od naši očiju, ledenjaci imaju presudnu ulogu u globalnom vodnom ciklusu, utječu na klimu i ekosustave. Planinski ledenjaci Alpa i nisu tako daleko od nas, a njihova sudbina ovisi o daljnjem povećanju količine stakleničkih plinova. 

Znanstvenici predviđaju da bi Alpe mogle izgubiti više od 90 % svoje ledenjačke mase do 2100. godine, ukoliko se dosadašnji trendovi nastave. Kakva je uloga vodnoga gospodarstva u očuvanju ledenjaka i globalnog hidrološkog ciklusa? Mogu li uređaji za pročišćavanje smanjiti emisije stakleničkih plinova? Možemo li ponovnom uporabom pročišćenih otpadnih voda i geotermalnim vodama smanjiti negativan utjecan na okoliš? Na koji način se možemo pripremiti na podizanje razine mora i zaslanjenja ušća, tala i vodonosnika u prioblanim područjima? Kakve klimatske trendove i projekcije možemo očekivati u budućnosti te hoćemo li kamenje gladi shvatiti ozbiljno, kao poruku iz prošlosti? Kakvo je stanje prirode i jesmo li ranjivi na klimatske promjene? Možemo li obnoviti ekosustave i vratiti autohtone vrste u njihova staništa?  Jeste li znali za čudesna pionirska polarna putovanja broda Fram i njegove slavne putnike? 

Prelistajte jubilarni broj časopisa i doznajte odgovore na ova i mnoga druga pitanja. U posljednje 33 godine u stvaranju časopisa kakav je danas, sudjelovalo je više od pet stotina znanstvenika, stručnjaka u svim segmentima vodnoga gospodarstva, ali i autora drugih struka, koji su svoja iskustva i znanje donijeli na naše stranice. Zahvaljujemo svima na dosadašnjoj suradnji i pomoći, kako bi ova revija o vodama bila zanimljiva i vizualno privlačna za sve one koji skrbe o vodama i žele biti educirani o načinima očuvanja najvažnijeg resursa na našem planetu bez kojega nema života - vodi.