Vodni resursi predstavljaju temeljni element kvalitete života stoga je njihovo sustavno i odgovorno upravljanje ključno posebno u vremenima klimatskih promjena. Klimatski uvjeti poput suša i nepredvidivih vremenskih obrazaca zajedno s urbanim razvojem, poljoprivredom, turizmom i industrijskim rastom stavljaju sve veći pritisak na dostupnost vode. S obzirom na ove izazove održivo upravljanje vodama bitno je za osiguranje buduće kvalitete života.
U Hrvatskoj strateški ciljevi vezani uz vodne resurse prepoznaju važnost prilagodbe klimatskim promjenama. Nacionalne strategije kao što su Strategija nacionalne sigurnosti i Strategija prilagodbe klimatskim promjenama, predviđaju mjere za povećanje otpornosti vodoopskrbnih sustava i poticanje ponovne upotrebe vode uključujući pročišćene otpadne vode. Za dugoročnu održivost važno je balansirati ponudu i potražnju za vodom, a sustavno korištenje pročišćenih otpadnih voda postaje sve važniji element.
Hrvatske vode kao ključna institucija odgovorna za upravljanje vodnim resursima igraju vitalnu ulogu u implementaciji nacionalnih strategija. Njihova odgovornost uključuje regulaciju vodoopskrbe, upravljanje vodama i zaštitu od štetnog djelovanja voda kao i provedbu mjera za održivo korištenje voda u skladu s važećim zakonodavstvom.
Europska regulativa kao što je Okvirna direktiva o vodama i nova direktiva o pročišćavanju komunalnih otpadnih voda također podržava ponovnu upotrebu pročišćenih voda osobito u područjima pogođenima nestašicom vode. Navedene uredbe osiguravaju visoku zaštitu okoliša i ljudskog zdravlja promičući kružno gospodarstvo i prilagodbu na klimatske promjene.
Primjeri iz Hrvatske poput projekta u Poreču pokazuju kako se sustavima za pročišćavanje otpadnih voda postiže visoki stupanj čistoće omogućujući njihovu ponovnu upotrebu za navodnjavanje zelenih površina, sportskih terena i druge javne potrebe. U Istri se razvijaju brojni EU projekti koji integriraju tehnologije pročišćavanja, što omogućava bolje upravljanje vodnim resursima i smanjuje potrebu za pitkom vodom, osobito tijekom turističke sezone.
Za uspješno upravljanje vodama potrebno je uključiti sve dionike, edukaciju javnosti i pravilno planiranje jer samo tako može doći do prihvaćanja mjera ponovne upotrebe vode. Ovi koraci bitni su za očuvanje vodnih resursa, posebno u kontekstu klimatskih promjena koje postavljaju velike izazove u budućnosti.
