"JA VOLIM HRVOJA !" - Učenici iz Botinca i Ljubičice iz Sopota upoznali Hrvoja

30.04.2025
"JA VOLIM HRVOJA !" - Učenici iz Botinca i Ljubičice iz Sopota upoznali Hrvoja

S velikih iščekivanjem Hrvoja, 29. travnja, najstarija skupina „Ljubičica“ dječjeg vrtića u Sopotu smjestila se na strunjače i u tišini dočekala predavače iz Hrvatskih voda s kojima je došla i kolegica, mama Katarina Sedlaš Sreš i Hrvoje, riječna kornjača iz Neretve. Mnogi su čuli za Hrvoja, pokazujući na platno s njegovom slikom, ali doznali su kako on pripada najugroženijoj vrsti – riječnim kornjačama koje dolaze s juga Hrvatske gdje rastu fine i slasne mandarine. 

Pokazujući na mjesto gdje nedostaje zub, mališan je pokrenuo priču o zubima koje kornjače nemaju, ali spretno grizu i otkidaju hranu. Nestrpljivo su zapitkivali „Gdje je Hrvoje“ pogledavajući prema vratima, ali onda su pažnju usmjerili na platno gdje ih je dočekala zanimljiva priča s Hrvojevim prijateljima koju su pažljivo pratile i odgojiteljice Nives Pepeunik i Ana Marija Cimaš. „Crna mrlja uništila nam je domove“, jadala se krtica Hrvoju koji je odmah poveo družinu uzvodno uz rijeku, a pozivom na 112 pozvao i stručne službe radi sanacije onečišćenog okoliša i vode. Glasno uzvikujući broj 112 djeca su pomogla Hrvoju u njegovome zadatku, pa je Hrvoje opet uživao u svojoj barici i čistoj vodi. Iako teška srca, zaključili su mališani kako ipak onečiščuju vode svaki dan, ali i najavili kako otpadne vode treba „poslati u kanalizaciju, tunele pod zemljom gdje ima štakora i zmija, fuj!“ i onda pročistiti u „radionici“. 

Doznali su kako uređaj za pročišćavanje voda ima i Zagreb, a ponovili smo i kako vodu mogu štedjeti. „Ja štedim vodu – zatvorila sam pipu kada sam prala zube!“ važno je rekla djevojčica sa smješkom. Doznali smo da je plastika jako opasna „jer je oštra“ i da ju „ne jedu čak ni miševi, koji znaju pojesti čarape“, ali i da je teško razgradiva u prirodi u kojoj ostaje stotinama godina. Nakon podjele slikovnica, djeca su željno očekivala Hrvoja kojega su glasno počeli dozivati. I zaista, Hrvoje je došao na vrata izazivajući sveopće veselje i ciku. Pojurili su mališani prema njemu grleći ga i pozdravljajući „peticom“, pogledavajući prema predavačima i uzvikujući „Ja volim Hrvoja!“ Takvo veselje i oduševljenje zabilježile su i kamere, a uz zajedničku fotografiju, svako dijete je htjelo i posebnu fotografiju s Hrvojem za uspomenu. Odgojiteljice i djeca iskazli su želju za ponovnim dolaskom Hrvoja, ali ovaj puta u školu kada mališani krenu u prvi razred. „Nastavite dalje tako!!“ poruka je odgojiteljica koje su s djecom otpjevale pjesmicu o vodi i ispratile Hrvoja s pljeskom. 

U OŠ braće Radić u Botincu održana je 30. travnja prezentacija slikovnice „MAUREMISI: Dižemo glas za kornjačin spas!“ uz edukaciju učenika trećih razreda. Slikovnicu su izdale Hrvatske vode u partnerstvu s udrugom Hyla, Agronomskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu, Zoološkim vrtom Zagreb, Javnom ustanovom za zaštitu prirode iz Dubrovačko-neretvanske županije u okviru projekta LIFE for Mauremys u cilju edukacije najmlađih i podizanja svijesti šire javnosti o zaštiti riječne kornjače i njezinih staništa na području Dubrovačko- neretvanske županije.

Slikovnica donosi priču o riječnoj kornjači, najugroženijoj vrsti kornjače u Hrvatskoj, čiji opstanak ovisi i o ljudima. Također prenosi i poruke projekta LIFE for Mauremys, kojim se provodi zaštita riječne kornjače na području Dubrovačko-neretvanske županije. 

U priči o spašavanju riječnih kornjača i obnovi lokve uživalo je pedesetak djece, koji su s velikim zanimanjem pratili prezentaciju, aktivno odgovarali na pitanja i igrali se s lutkicom Hrvoja. Prezentaciji su bile prisutne i knjižničarka Ružica Rebrović Habek te učiteljice Ksenija Suknaić, Mia Levatić i Jasna Sukobljević. Hrvojeva avantura započela je u Lokvi života koju su od propasti spasile romantične ljubavne priče riječnih kornjača Mare i Maroja te bake Mare i djeda Lovre koje je povezao magičan ružičasti kvarcni cvjetić. Doznali su učenici što ugrožava staništa riječne kornjače i smanjuje njihov broj, ali i što ljudi mogu učiniti kako bi spasili ugrožene vrste od nestanka. Uz zanimljivu priču sa sretnim krajem, učenici su se upoznali sa životnim ciklusom kornjača i otkrili tko su Hrvojevi roditelji te gdje se nalazi ružičasti cvjetić koji donosi sreću i ljubav. 

Brojne ruke u zraku pokazale su kako je tema bila vrlo zanimljiva za učenike, a zanimali su se za način izrade slikovnice, kako je Hrvoje dobio ime, imamo li namjeru po slikovnici izraditi crtani film, koliko je trajala izrada slikovnice, koliko su slikovnica izdale Hrvatske vode i s kojim temama, gdje mogu pročitati ostale priče i druga pitanja kojima su pokazali da su im se svidjele Hrvojeve avanture. Doznali smo i kako učenik uzgaja ljubimca crvenouhu kornjaču u terariju, ali i pojasnili kako invazivne vrste ne smiju završiti u prirodi jer negativno utječu na naše domaće vrsTe i ugoržavaju njihov opstanak. Doznali su kako u Zoo vrtu Zagreb mogu vidjeti novu nastambu za uzgoj riječnih kornjača koje će se vratiti u svoja staništa – lokve i kanale na području Dubrovačko-neretvanske županije, kako bi se osnažila populacije ove ugrožene i rijetke vrste u Hrvatskoj. 

Svi učenici su za uspomenu dobili slikovnicu, koja ih je oduševila 3D animacijom, a učiteljicama i knjižničarki su uručene sve izdane slikovnice i ostali edukativni materijal koji će im poslužiti za edukaciju i ostale djece. Susret je završio sa željom novog susreta s nekim novim učenicima uz neku novu Hrvojevu vodenu avanturu.