Hrvatska ima dugu tradiciju i razrađenu praksu operativne obrane od poplava u sklopu koje se za svaki velikovodni ili poplavni događaj, sukladno kriterijima, prikuplja i priprema niz podataka i informacija koje se odnose na nadležnosti Hrvatskih voda. Od stupanja na snagu Direktive o procjeni i upravljanju rizicima od poplava (Direktiva 2007/60/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 23. listopada 2007.) ovaj sustav se stalno dorađuje i dopunjava novim informacijama o poplavnim događajima koje se pohranjuju u Registar poplavnih događaja, kako bi se efikasnije prikupljale što pouzdanije informacije o svim bitnim aspektima poplavnih događaja.
Člankom 124, Zakona o vodama (Narodne novine, broj 66/19), definirana je obaveza Hrvatskih voda da izrade i stave javnosti na raspolaganje Prethodnu procjenu rizika od poplava. Dva obavezna elementa Prethodne procjene rizika od poplava i njenih nadopuna su:
pri čemu je detaljnija metodologija prikupljanja, analize i format podataka definirana kroz rad EU CIS (Common Implementation Strategy – Zajednička provedbena strategija) stručnih skupina te u vodičima za izvješćivanje. Navedene informacije, Hrvatska je dužna u redovnim 6-godišnjim razdobljima dostavljati Europskoj komisiji. Stručni, pravni i ostali aspekti su detaljnije definirani nizom dokumenata od kojih su bitniji:
Registar poplavnih događaja sadrži podatke o svim poplavama uključujući:
a poplave iz sustava javne komunalne odvodnje nisu uključene u Registar.
Kako bi se ispunili svi zahtjevi te pružila što relevantnija informacija o poplavnim događajima, Registar poplavnih događaja se trajno i kontinuirano unapređuje, nadopunjava novim informacijama, korigiraju se uočene greške te se prema potrebi generiraju izvješća.
Tako su za prikupljanje prostornih informacija o poplavnim događajima definirani obrasci PD1, PD2, PD3, PD4 i PD5 iz privitka 4, Glavnog provedbenog plana obrane od poplava. U suradnji sa civilnom zaštitom, koristi se sustav za satelitsko snimanje poplavnih događaja Copernicus (Copernicus Emergency Management Service, European Union, 2012-2019, https://emergency.copernicus.eu/). Kako bi se proširila dostupnost informacija, Registar je povezan sa geoportalom Hrvatskih voda (http://geoportal.voda.hr/), a omogućeno je i generiranje dokumenata o poplavnim događajima što povećava čitljivost i iskoristivost prikupljenih podataka, kao i uključivanje dodatnih informacija kao što su fotografije, službena izvješća i drugo.
1 mali sliv „Plitvica-Bednja“
2 mali sliv „Trnava“
3 mali sliv „Bistra“
4 mali sliv „Županijski kanal“
5 mali sliv „Karašica-Vučica“
6 mali sliv „Baranja“
7 mali sliv „Vuka“
8 mali sliv „Zagrebačko prisavlje“
9 mali sliv „Krapina-Sutla“
10 mali sliv „Zelina-Lonja“
11 mali sliv „Kupa“
12 mali sliv „Banovina“
13 mali sliv „Lonja-Trebež“
14 mali sliv „Česma-Glogovnica“
15 mali sliv „Ilova-Pakra“
16 mali sliv „Subocka-Strug“
17 mali sliv „Šumetlica-Crnac“
18 mali sliv „Orljava-Londža“
19 mali sliv „Brodska Posavina“
20 mali sliv „Biđ-Bosut“
21 mali sliv „Mirna-Dragonja“
22 mali sliv „Raša-Boljunčica“
23 mali sliv „Kvarnersko primorje i otoci“
24 mali sliv „Gorski Kotar“
25 mali sliv „Podvelebitsko primorje i otoci“
26 mali sliv „Lika“
27 mali sliv „Zrmanja-Zadarsko primorje“
28 mali sliv „Krka-Šibensko primorje“
29 mali sliv „Cetina“
30 mali sliv „Srednjodalmatinsko primorje i otoci“
31 mali sliv „Vrljika“
32 mali sliv „Matica“
33 mali sliv „Neretva-Korčula"
34 mali sliv „Dubrovačko primorje“
Podaci i informacije iz Registra poplavnih događaja dostupni su sukladno propisima o pravu na pristup informacijama na https://www.voda.hr/hr/pristup-informacijama.